Pendik/ İstanbul info@dorakademi.com

Almanca Bilerek Gezilecek Yerler

Almanca, yabancı dil öğrenmek isteyen kişiler arasında oldukça popülerdir. Almancayı sonradan öğrenenler genel olarak İngilizcenin yanında ikinci bir dil olarak tercih edilmektedir. Dünya üzerinde yaklaşık 130 milyon kişi Almanca konuşmaktadır. Toplam 6 ülkenin ana dili Almancadır. Peki bu ülkeler hangileri ? Sadece Almanca konuşarak gezebileceğiniz ülkeler hangileri? Bu ülkelerde yaşam nasıl ? Almanca bilerek gezilecek yerler nereler bakalım.

Almanya
Almanca ’ya hakim olan biri için gidilip görülebilecekler yerler arasında tabiki ilk sırada Almanya gelir. Yaşam kalitesi olarak en yüksek seviyedeki ülkelerdendir. Almanya da günlük yasama ait her şeyin bir kural ve düzene sahip olduğunu söylemek mümkün. Otobüs saatlerinden, hastane randevularına, kuyruk sırası gerektiren tüm alanlarda bu düzen islemektedir. Maaşlar ve geçim açısından yüksek miktarlar da para kazanabileceğiniz ancak pahalı denilebilecek bir ülkedir. Eğitim açısından ise tercih listenizde bulunabilecek bir ülkedir. Eğitim suresince oturma ve çalışma izni veren sayılı ülkelerden biridir. Okulların çoğu Almanca okuyacaksanız ücretsiz, İngilizce okuyacaksanız belli bir ücret talep etmektedir. Burada gördüğünüz eğitimin ardından mezun olduğunuzda 18 aylık bir vize elde edersiniz. Bu vize sayesinde burada iş bulma imkanı sağlarsınız.

İsviçreGidilip görülmesi gereken güzelliklere sahip ülkelerden biridir. Almancasını geliştirmek isteyen öğrenciler için de iyi bir alternatiftir. Ancak dikkat edilmesi gereken şey İsviçre Almancası normal Almancadan epey farklıdır. Eğer yerli halka daha rahat konuşmak istiyorsanız Almanca öğrendikten sonra İsviçre Almancası öğrenmek için bir kursa gitmeniz iyi olacaktır. Almanca bilmiyorsanız bile İngilizce ile de rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz. Ülkenin ana dili Almanca olmasına rağmen 3 dil yoğun olarak hakimdir. Bunlar İtalyanca, Almanca ve Fransızcadır. Refah seviyesi, gelir düzeyi, nezaket seviyesi ile çok nezih bir ülkedir. Birçok ülkeden insana ev sahipliği yaptığı için farklı kültürlerden arkadaş edinip sosyalleşmek mümkündür. Sağlık alanı ve günlük yaşam açısından pahalı bir ülke olsa da son derece kaliteli bir hayat sunuyor. Ulaşım sistemi ve eğitim sistemi açısından da oldukça gelişmiştir.

BelçikaÜlkede kullanılan 3 resmi dil bulunmaktadır. Bunlar Felemenkçe, Almanca ve Fransızcadır. Waffle,bira ve çikolatasıyla unlu olan Belçika’nın, üç çeşit sütle yaptığı çikolatalar Dünyanın en iyi çikolataları olarak bilinir. Öğrenci değişim programı olan Erasmusun başkentidir. Her Erasmus döneminde öğrenciler tarafından en çok tercih edilen Batı Avrupa ülkesi Belçika’dır. Dünyanın en büyük müzik festivalleri de burada yapılmaktadır. Bira festivalleri, lale festivalleri ve ışık festivalleri gibi bir çok festival yapılır. Ulaşım sistemleri oldukça gelişmiştir. Bisiklet kullanımı da oldukça yaygındır. Ayni zamanda vergileri çok yüksek bir ülkedir. Elektronik alet, araba ve ev rahatlıkla alınabilirken sağlıktan faydalanabilmek için bir aylık maaşınızı vermeniz gerekebilir.

AvustralyaAnadili Almanca olan bu ülke de İngilizce bilmeniz pek fayda sağlamayacaktır. Bu yüzden buraya gittiğinizde eğer Almanca bilmiyorsanız ilk yapmanız gereken bir Almanca kursuna başlamanızdır. Sosyalleşebilmek ve çalışabilmeniz için de dil öğrenmeniz oldukça önemlidir. Refah seviyesi ve yaşam kalitesi çok yüksektir. Ülkede bisiklet ve paten gibi araçlar yaygın olarak kullanılmaktadır.

LüksemburgDünyanın en iyi ülkesi olarak bilinmektedir. Küçük ama çok zengin olan Lüksemburg, asgari ücrette en dolgun maaşı veren ülkedir. Tarihi ve mimari dokusuyla orta çağa ışınlanmış hissi verir. Kale ve şatolar çok fazladır. Ülkede yoğun olarak bulunan tüneller ve surlar turistlerin uğrak noktalarındandır. 3 resmi dil kullanılmaktadır. Bunlar; Lüksemburgça, Almanca ve Fransızcadır. Ülkede Portekizlerin sayısı fazla olduğundan Portekizce de bu dillere eklenebilir. Avrupa birliğinin kurucu ülkelerindendir. Refah seviyesi olarak da Avrupa ülkelerinin lideri konumundadır.

LihtenştaynYüzölçümü olarak çok küçük olan bu ülkenin anadili Almancadır. Ancak ülke vatandaşları İngilizce ve Fransızcaya da hakimdir. Ülkenin nüfusu oldukça azdır. Refah seviyesi çok yüksek olan Lihtenştayn zengin ülkelerden biridir. Dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olması sebebiyle insanlar evden çıkarken kapılarını kilitleme ihtiyacı bile hissetmezler. Kraliyet ailesi dahi ülkede korumasız gezer. Yeşilliğin ve masalsı güzelliğin hakim olduğu bu ülkeyi kesinlikle gidip görmelisiniz.

Almanca bilerek gezilecek yerler yazımızı okuduktan sonra İngilizce bilerek gezebileceğiniz yerler yazımızı da okuyabilirsiniz.