Pendik/ İstanbul info@dorakademi.com

Geleceğin Meslekleri Nelerdir ?

Günümüzde hızla gelişmekte olan teknoloji hayatımıza yeni kavramlar dahil etti. Ya da var olan kelimelere yeni anlamlar da eklenerek başka şekilde ifade edilmeye başlandı. Bu gelişmelerde var olan mesleklerin ya değişmesine ya da yok olmasına sebep oldu. Ortaya ise geleceğin meslekleri çıktı. Hayatımıza teknolojinin gelişmesiyle giren bu yeni kelimelerden bazıları; Yapay zeka, dijital teknolojiler, büyük veri, otomasyon…

Teknoloji de yaşanan bu gelişmeler sayesinde günümüz meslekleri de değişmeye başladı. Bazı meslekler tamamen yok olurken, bazı mesleklerin de alanları genişledi. Ancak teknoloji sabit kalmayacağı için gelecekte bu mesleklerde yeterli olmayacak ve yerine yenileri eklenecektir. Bu ön görüye sahip olmak kişinin zihninde bazı sorulara yol açmaktadır. Örneğin;

 Gelecekte hangi meslekler yapılacak ? Dönüşme ve gelişme potansiyeli olan günümüz meslekleri hangileri? Hangi yeteneklere sahip olmak gerekecek ? Geleceğin meslekleri nedir bakalım.

Özellikle kariyer hedefi belirlemek isteyen kişiler kariyer planlaması (Kariyer planlaması hakkında ki yazımıza göz atabilirsiniz.) yaparken hangi üniversiteye gideceklerini, hangi bölümü okuyacaklarını, yeteneklerini ve beklentilerini de göz önünde bulundurarak teknoloji kapsamında seçmek istemektedirler.

Bu soruların cevaplarını yine teknolojiden almak mümkün.

İşte gelecekte yapılacak meslekler ;

 Siber Güvenlik Lideri


 Siber Güvenlik Lideri

Günümüz savaşları da teknolojiden etkilenen arasında. Artık cepheye gitmeye gerek kalmadan ülkeler kendi aralarında savaş yapabilir hale geldi. Bu ülkelerin başında ABD, Çin, Rusya ve Almanya gibi gelişmiş ülkeler gelmektedir. Siber saldırıların her geçen gün artmasıyla devletler ve özel şirketle siber güvenliğe önem verir hale geldi. Bu gelişmeyle beraber siber güvenlik liderlerine ve sorumlularına ihtiyaç duyulacak. Üniversitelerin yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, bilgisayar teknolojileri alanından mezun olmuş kişiler ve farklı bölümlerden mezun olmuş olsalar bile bu alanda kendini geliştirmiş kişiler bu sektörde çalışabilecektir.

İnsansız Hava Aracı Operatörü


İnsansız Hava Aracı Operatörü

Teknolojinin gelişmesiyle insansız hava araçları da üretilmeye başlandı. İnsansız hava aracı üretme konusunda ABD öncülük ediyor olsa da ülkemizde de bu alanda atılan adımlar mevcuttur. Bu sektörde yapılan yatırımlar sayesinde gelecek yıllarda insansız hava aracı sayısı da ülkemizde fazlasıyla artacak demektir. Bu araçları kullanırken kullanılacak teknoloji bize uzaktan kumandalı araba kullanıyormuş görüntüsü verse de alacakları yoğun eğitim sayesinde bir pilottan farksızdır.

Yapay Zeka Geliştirme Sorumlusu


Yapay zeka geliştirme sorumlusu ;

Yapay zekanın yapamayacağı işlerden biri kendi satışını ve pazarlamasını yapmaktır. Bu alanda ihtiyaç duyulacak sorumlu ise hem yapay zekayı geliştirmeye yönelik teknik bilgiye sahip hem de müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik çalışabilecek kişiler olmalıdır. Satış ve pazarlama alanında da iyi olması beklenecektir. Mühendislik bölümleri ve kendini teknik bilgilerle geliştirmiş iktisadi ve idari bilimler bölümü mezunları bu sektörde çalışabilecektir.

Makine Öğrenmesi AnalistiMakine öğrenmesi analisti

Yeni çıkan makineler, sosyal medya alanları pek çok algoritma barındırmaktadır. Bu da büyük şirketlerde makine öğrenmesi analistlerine ihtiyaç oluşturacaktır. Bu bağlamda, endüstri mühendisliği, matematik, bilgisayar mühendisliği, istatistik bölümlerinden mezun kişiler çalışabilecektir.

Arttırılmış Gerçeklik Geliştiricisi


Arttırılmış gerçeklik geliştiricisi

Arttırılmış gerçeklik hayatımızın her alanında yer alacak diyebiliriz. Yazılım ve yapay zeka alanında bilgi birikimi isteyen bu mesleği üniversitelerin yapay zeka mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği ve ilgili diğer mühendislik bölümlerinden mezun kişiler yapacaktır.

Yapay Zeka Alanında Destekli Sağlık Teknisyeni

Yapay Zeka Alanında Destekli Sağlık Teknisyeni

Teknoloji sağlık alanıyla da birleşmektedir. Nabız ölçen saatler, tansiyon ölçen bileklikler ve daha bir çok ürün üretilmektedir. Üretilen bu eşyalar sayesinde günlük bir sürü veri elde edilmektedir. Bu verilerin yorumlanması içinde yapay zeka teknik bilgisine sahip sağlık alanındaki kişiler gerekli görülecektir.