Pendik/ İstanbul info@dorakademi.com

İngilizce Nasıl Öğrenilir ?

Öğrenmek günümüz şartlarında bir tercih değil şart olmuştur. Araştırma yaptığınız bir konu için Türkçe kaynaklar yeterli olmayabilir. Daha iyi ve detaylı bir araştırma için İngilizce kaynaklara başvurmanız gerekebilir. Ya da ofisinizde İngilizce bir sunum yapmanız gerekebilir. Bu tarz örnekleri arttırabiliriz çünkü İngilizce hayatımızın her an her noktasında karşımıza çıkabilir. Böyle bir durumda telaşa kapılmamak veya stres altında kalmamak için İngilizceyi hem iyi öğrenmeli hem de yeterince geliştirmelisiniz. İngilizce nasıl öğrenilir ?

İngilizce Öğrenmek İçin Öneriler


İngilizce öğrenmek için öneriler

1.     Önyargılarınızı kırın. Bahaneler uydurmak, yapamayacağınızı düşünmek yerine isterseniz yapabileceğinizi kendinize telkin edin.


2.     Kelime öğrenin ve merak edin. Günlük hayatınızda karşılaştığınız kelimelerin anlamlarına bakın. Dinlemeyi sevdiğiniz yabancı bir şarkının anlamını merak edin ve kelimelerini öğrenin.


3.     Kendinize bir düzen ve disiplin oluşturun. Günün hangi saatlerinde hangi konuları çalışacağınızı belirleyin. Günlük hedeflerinizin gerçekçi olmasına özen gösterin. Çünkü hedeflediğiniz planı gerçekleştirememeniz motivasyonunuzu düşürecektir. Buna olanak sağlamadan yapılmış düzgün bir çalışma planıyla çok kısa sürede İngilizce öğrenebilirsiniz.


4.     İngilizce öğrenebileceğiniz farklı alanlar yaratın. Bunu çeşitli şekillerde yapabilirsiniz. Örneğin bir kursa giderek, İngilizce öğrenmenize yardımcı olacak videolar izleyerek veya İngilizce bir aplikasyon uygulaması kullanarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.


5.     Gramer öğrenin. Gramer öğrenmenin özellikle yazarken oldukça faydasını göreceksiniz. Kurallı ve düzgün cümleler kurabilmeniz için bu adımı atlamamanız gerekir. Gramer öğrenirken düzenli defter tutmanızda yararlı olacaktır.

İngilizce Gramer Önerileri

English

·        Yeterli  zamanı ayırın. İngilizce emek ister ancak buna ayıracak vaktiniz yoksa günlük hedefinizi kısa periyotlarla boş zamanlarınıza dağıtabilirsiniz. Örneğin 1 saat boyunca masa başında oturup çalışmak yerine, 1 saati günün tamamına yayarak 15’ er dakikalık bir İngilizce aplikasyon kullanabilirsiniz.


·        Kendinizi İngilizce ‘ye maruz bırakın. Örneğin telefonunuzun dilini İngilizceye çevirin. Bu sayede telefonu her elinize aldığınızda kelimeleri anlamaya çaba sarf edersiniz, İngilizce öğrenmek isteyen arkadaşlarınızla sohbet ederken de günlük hayatınızda İngilizce konuşun eğer çevrenizde böyle bir arkadaşınız yoksa yabancı bir arkadaş edinebilir, birlikte yapacağınız her konuşmayı İngilizce vasıtasıyla yapabilirsiniz.


·        İngilizceyi bir ders olarak değil, dil öğrenmek olarak görün. Böylece sıkılmadan çalışır, keyifle öğrenirsiniz. Günlük hayatınıza daha kolay adapte edebilirsiniz. Örneğin; Sosyal medya hesaplarınızdan sevdiğiniz yabancı ünlüleri takip edin, onların paylaştığı yazıları ve videoları anlamaya çalışın.·        Yabancı filmleri alt yazısız izleyin. İngilizce, sadece gramer çalışarak öğrenmek yeterli değildir. Aynı zamanda görerek ve duyarak da öğrenilmesi gerekir. Kulak aşinalığı kazanmak için yabancı dizi ve filmler tam anlamıyla birer ganimettir. Hem dinlemiş hem görmüş hem de anlamak için çaba sarf etmiş olursunuz. Bu sayede zamanla anlayabildiğinizin farkına varacaksınız.


·        İngilizce günlük tutun. Hem yeni kelimeler öğrenmiş, hem de kelimelerin yazılma şeklini kavramış olursunuz.


·        Öğrendiğiniz kelimeleri günlük hayatta kullanın. Kelimeleri sadece ezberlemek bir fayda sağlamayacağı gibi zamanla unutmanıza ve emeklerinizin boşa gitmesine sebep olacaktır. Bu yüzden yeni öğrendiğiniz kelimeleri not alıp gözünüzün önüne koyun ve ara ara okuyun. Kelimeleri mümkün oldukça cümle içinde kullanmaya başlayın. Yaptığınız bu taktik sayesinde öğrendiğiniz kelimelerin kalıcı olmasını sağlayacaksınız.


İngilizce Öğrenmenin Faydaları Nelerdir ? İngilizce öğrenmek ne işime yarayacak diyorsan bu yazımıza mutlaka göz atmalısın.